Oferta
The Creators # 1 Legendy Malarstwa – Benrinnes 13 lat
Z dumą przedstawiam pierwszą whisky z serii The Creators. To destylat produkowany w Diageo głównie do blendów, ale jego potencjał sięga znacznie dalej. Chociaż Benrinnes nie jest destylarnią powszechnie znaną, to nie sposób nie docenić jej wyjątkowego charakteru.
Oficjalnych wypustów Benrinnesa było dotąd 11 – wiele z nich pochodzi z prestiżowych serii, takich jak Fauna & Flora, Manager’s Choice czy Diageo Special Releases. Tegoroczna edycja (2024) jest według mnie najciekawsza z całej serii. Na szczęście potencjał tego destylatu jest powszechnie wykorzystywany przez niezależnych botlerów i dzięki temu możemy podziwiać wiele jej odmian.
Nazwa destylarni pochodzi podobnie jak w bardziej znanej Ben Nevis od góry. I w okolicach jest całe mnóstwo gorzelni takich jak Glenfarcals, Aberlour, Glenallachie czy właśnie nasz Benrinnes. Ale tak wygląda całe Speyside – tu wszystkie drogi nie prowadzą do Rzymu (a trzeba pamiętać, że Szkocji nie zdołali podbić nigdy) a to gorzelni. Benrinnes tradycję ma długą bo za chwilę skończy już 200 lat.


Dlaczego ta beczka?
Ta beczka (a nawet 3 siostrzane, z których ostatecznie wybrałem tą) od razu przyciągnęła moją uwagę. Przeszedłem przez kilka prób i za każdym razem czułem, że idealnie pasuje do The Creators. Co ją wyróżnia? Odwrotna maturacja – najpierw dojrzewała w beczkach po sherry, a dopiero później w beczkach po bourbonie. Jest złożona, wielowymiarowa, trochę pieprzna i owocowa z nutami wanilii. Idealne połączenie obu beczek ale z zachowaniem charakteru destylatu.
Sztuka na etykiecie
To, co sprawia, że ta butelka jest jeszcze bardziej wyjątkowa, to etykieta. Dzięki zgodzie Muzeum Tatrzańskiego na butelce znalazły się dwa obrazy Witkacego, przedstawiające jego muzę i kochankę – Nenę Stachurską. LINK do artystów
WERSJA Cask Strength:

Specyfikacja: ONA:
Moc alkoholu: 54,7%
Wiek: 13 lat
Destylacja: 2011
Butelkowanie: 2024
Rodzaj beczek: 1st fill Oloroso Octave → finisz w refill Bourbon Hogshead
Liczba butelek: 60 sztuk

WERSJA ROZCIEŃCZONA:

Specyfikacja: ONA:
Moc alkoholu: 48%
Wiek: 13 lat
Destylacja: 2011
Butelkowanie: 2024
Rodzaj beczek: 1st fill Oloroso Octave, finisz w refill Bourbon Hogshead
Liczba butelek: 46 sztuk

The Creators # 2 Fotografia – A Highland Distillery 15 lat

Oficjalna nazwa jest zastrzeżona, ale niektórzy zaawansowani degustatorzy mogą postawić na destylarnię Ardmore. Ja tak podejrzewam! To nie jest piękna, romantyczna, mała destylarnia – to prawdziwy przemysłowy zakład produkcyjny. Znowu podobnie jak przy Benrinnes – głównie gorzelnia produkuje do blendów a swoich whisky ma ledwie kilkanaście. NA szczęście jest otwarta na niezależne firmy i tam już możemy wybierać, przebierać, ale po co skoro można się zdecydować na The Creators. To dobry wybór!
Ardmore różnie jest klasyfikowany wedle regionu – najczęściej jako Highlands, ale lezy tuż przy granicy Speyside. Całkiem blisko jest inna bardzo znana destyarnia vzyli Glendronach. Powstał w dobie rewolucyji przemysłowej, bo na przełomie XIX i XX wieku i na tamte czasy był to zakład bardzo nowoczesny, bo napędzany maszyną parową. Zaczynal skromnie od 1 pary alembików a aktualnie ma aż 4 – wielkie, w kształcie gruszki. Aktualnie należy do japońskiej firmy Suntory Global Spirits wraz z Auchentoschan, Bowmore, Glen Garioch i Laphroaig. Całkiem zacne towarzystwo.
Dlaczego ta beczka?
Po pierwsze do destylarni Ardmore mam słabość – „zaraził” mnie ją Daniel Orłowski. To jedna z najlepszych a na pewno najmniej docenianych gorzelni. Często ich produkty pokazują bardzo dobrą jakość vs cena – w szczególności wobec podobnych gorzelni na Islay. To głównie destylat torfowy, tak lubiany przez miłośników whisky słodowej. Dla mnie w wieku 15 lat doszło już do pewnej równowagi torfu i beczek po sherry/porto. To znowu rzadkie połączenie maturacji w 2 zbliżonych winach wzmacnianych ale najpierw z Hiszpanii a finisz w Portugalskim. Jest na pewno mocno intensywna – w tym przypadku szczególnie polecam wersję rozcieńczoną. MA mocne akcenty owoców leśnych, ziół ale to wszystko w oparach torfu, dymu i delikatnych przypraw na finiszu, który zresztą jest długi i zmieniający się w czasie. Klasyka torfu po sherry/porto.

Sztuka na etykiecie
To, co sprawia, że ta butelka jest jeszcze wyjątkowa, to URODZINOWA etykieta whiskymywife wydana z okazji 10 rocznicy. Co ważne zdjęcie zrobił najlepszy fotograf wśród miłośników whisky i mój przyjaciel Daniel Lichota. To zdjęcie pokazuje, że sztuka jest zawsze obok nas i nawet na wakacjach, telefonem można pokazać coś interesującego. Dla mnie to też nawiązanie do jednego z najlepszych polskich filmów, czyli :Ostatniego dnia lata” Konwickiego.
WERSJA Cask Strength:

SPECYFIKACJA
- Destylarnia: A Highland Distillery
- Region: Highlands
- Moc alkoholu: 55,7%
- Wiek: 15 lat
- Destylacja: 2008
- Butelkowanie: 2024
- Rodzaj beczek: Ruby Port Wine Cask
- Liczba butelek: 60 sztuk

WERSJA ROZCIEŃCZONA:

SPECYFIKACJA
- Destylarnia: A Highland Distillery
- Region: Highlands
- Moc alkoholu: 55,7%
- Wiek: 15 lat
- Destylacja: 2008
- Butelkowanie: 2024
- Rodzaj beczek: Ruby Port Wine Cask
- Liczba butelek: 60 sztuk

The Creators # 3 Kinematografia – Cameronbridge 12 lat
To najbardziej zaskakujący wybór i największe pozytywne zaskoczenie mojej krótkiej kariery jako Kreatora Whisky. Na początku fascynacji trunkami ze Szkocji whisky grainowe odrzucałem – logiczne. Prześledźmy nawet cykl produkcji – gdzie tu romantyzm? Jakość? By wyprodukować kieliszek whisky single malt potrzebujemy tyle czasu ile na kilka szklanek whisky zbożowej. Proces ciągły, bez alembików itp. Przełom nadszedł w trakcie premier, jakie organizowałem Diageo Special Releases i Caledonani 40-letnia. Później trafiałem na kolejne ciekawe trunki używane głównie do blendów. A na Islay w degustacji w ciemno zbożówka wygrała z Port Ellen czy Bowmorem. Trudno znaleźć dobrą zbożówkę a tym bardziej młodą. Tu się udało co potwierdziło kilka degustacji w ciemno moich znajomych przyjaciół – jeden, który jest bardzo ostry w ocenach dał nawet 6pkt – jak zobaczył co to jest to załował😊
Cameronbrige produkuje whisky zbożowej około 100 mln litrów rocznie. Dla porównania największa destylarnia SM na Islay…6 mln. 99,999% trafia do różnych blendów głównie ze stajni Diageo. Jest kilka edycji oficjalnych w tym wydana na DSR w 2022 roku – wersja 26-letnia. Ciekawa ale…nie tak jak tą, którą prezentuje w wersji CS. Jest też w miarę popularna wśród niezależnych i znajdziecie ją w około 200 różnych wersjach. Powstała ponad 200 lat temu w regionie Lowland.


Dlaczego ta beczka?
Po pierwsze jest niesamowicie dobra, złożona i ciekawa. Szokująco patrząc na destylat i wiek. Jedno wiem na pewno to była fenomenalna beczka po sherry Pedro Ximenez pierwszego napełnienia. Destylat zbożowy jest ostry ale przez 12 lat doszło tu do pewnego kompromisu między nutami przyprawowymi, ostrzejszymi a owocami leśnymi, czekoladą czy ziołami. W zapachu wyczuwalne lakiery. Mocna intensywność – to nie jest whisky na początek degustacji.
Sztuka na etykiecie
To, co sprawia, że ta butelka jest jeszcze bardziej wyjątkowa, to plakat filmu jednego największych reżyserów w historii. Reżyserował różne gatunki i w każdym okazał się fenomenalny, innowacyjny – z wiekem jego dzieła tylko zyskują na aktualności.
WERSJA Cask Strength:

SPECFIKACJA
- Destylarnia: Cameronbridge
- Region: Lowland
- Moc alkoholu: 57%
- Wiek: 12 lat
- Destylacja: 2010
- Butelkowanie: 2022
- Rodzaj beczek: PX sherry
- Liczba butelek: 46 sztuk
WERSJA ROZCIEŃCZONA:

SPECFIKACJA
- Destylarnia: Cameronbridge
- Region: Lowland
- Moc alkoholu: 48%
- Wiek: 12 lat
- Destylacja: 2010
- Butelkowanie: 2022
- Rodzaj beczek: PX sherry
- Liczba butelek: 30 sztuk
Już wkrótce:
CZERWIEC
The Creators #4 Malarstwo współczesne
W trakcie rozlewania – Speyside po sherry
Połączony z obrazem Kasi Davies
WRZESIEŃ
The Creators #5 Literatura
W trakcie rozlewania – legendarna torfowa destylarnia po czerwonym winie Połączony z grafiką Maćka Zagańczyk odwołującą się do klasyki literatury wojennej
LISTOPAD:
The Creators #6 Architektura
W trakcie rozlewania – Highlands po bourbonie
Połączony z obrazami Agaty Gromada i Władzi Hrechkosii odwołującą się do jednego z najsłynniejszych budynków w Polsce